Aggódik az EP Várhelyi Olivér miatt, vizsgálat indulhat
A magyar biztos egyes képviselők szerint félrenéz, ha olyan országban sérülnek a demokrácia alapelvei, amely éppen csatlakozásra vár.
A magyar biztos egyes képviselők szerint félrenéz, ha olyan országban sérülnek a demokrácia alapelvei, amely éppen csatlakozásra vár.
Közeleg az uniós jogalkotási ciklus vége, ami azt jelenti, hogy ezekben a hetekben nagyon sok jogszabályt fogadnak el. Mivel az Európai Parlament utolsó alkalommal majd áprilisban ül össze, legkésőbb addig valamennyi folyamatban lévő ügyben a végső, tagállamokkal is egyeztetett változatot be kell nyújtani. Kiemelt fontosságúak a klímavédelemmel kapcsolatos törvények.
A jövendő lengyel kormányfő vétót ígér. Ebben éppenséggel egyetért Orbán Viktorral, bár nem hivatkozott rá.
Az Európai Parlamentben minden plenáris ülésen felszólal valamelyik tagállam állam- vagy kormányfője, a beszéd címe mindig ugyanaz: "Ez Európa". Bár már több évre tekint vissza ez a hagyomány, a magyar miniszterelnököt még egyszer sem kérték fel beszéd megtartására. Most Nyikolaj Denkov bolgár miniszterelnök volt soron, aki az EU egységéről beszélt.
Ajánlásokat fogadott el az Európai Parlament arra vonatkozóan, hogy az EU-nak miként kell megvédenie „az illiberális politikai rendszerekben és az autoriter rezsimekben élő polgárok valódi választásokon való részvételhez való jogát”. A Fidesz nem támogatta ezeket a javaslatokat.
Az ülést a szociáldemokraták kezdeményezik, miután az Európai Bizottság arról referált, hogy a magyar kormány még mindig nem hozta meg a jogállamiság helyreállítása és a korrupció kiküszöbölése érdekében elvárt intézkedéseket.
A Európai Parlament képviselői több uniós szintű felügyeletet és hatékonyabb erőfeszítéseket szeretnének annak érdekében, hogy Moszkva ne tudja megkerülni az EU korlátozó intézkedéseit. A Fidesz ezzel nem ért egyet.
Százmilliárd eurónyi egészségügyi és környezeti kárt, valamint több százezer ember halálát okozhatja 2050-ig, ha az Európai Parlament megszavazza az Euro 7-es motorszabvány az eredeti tervhez képest kevésbé szigorú változatát – derül ki a VoxEuropnak a kontinens vezető lapjaiban megjelenő cikkéből.
Az Európai Parlament két szakbizottságának együttes ülésén két uniós biztos adott számot arról, hogy hol tart a Magyarországnak járó uniós források ügye. Úgy tűnik, a Bizottság továbbra is arra vár, hogy a magyar kormány eleget tegyen a vállalásainak.
Ezzel Gwendoline Delbos-Corfield szerint az Európai Unió jelezhetné, hogy a magyar emberek mellett áll.
Keményen nekiment a DK-nak, ennek ellenére azt mondja, hogy a két párt helyi szinten továbbra is együtt fog működni. Donáth Anna úgy véli, hogy a DK-val szemben ellenzéki térfélen a Momentum az utolsó mohikán, hiszen Gyurcsány pártja eddig akárkivel működött együtt, azt maga alá darálta.
Crescenzio Rivellini először úgy vette fel a nőt asszisztensének, hogy az ki sem költözött Brüsszelbe, majd azután újított szerződést a cégével, hogy már az OLAF-nak tett nyilatkozatuk alapján is egy párt alkottak.
Az Európai Parlament négy pártja óvatosságra inti az Európai Bizottságot azzal kapcsolatban, hogy pozitívan értékelik-e a magyar igazságügyi reformokat. Ha ez megtörténik, Magyarország hozzájuthat a befagyasztott források egy részéhez.
Három, Gázához közeli kibucban élő vendég látogatott szerdán az Európai Parlamentbe, hogy az izraeli kapcsolatokért felelős testület előtt beszéljenek arról, mit éltek át a Hamász támadásának napján. Ketten az óvóhelyről hallgatták végig, ahogy a terroristák felforgatják otthonukat, egyikük rokona pedig azóta is a Hamász fogságában van.
Kedden adta át az Európai Parlament a kiemelkedő újságírói munkáért járó Daphne Ceruana Galizia-díjat, ennek alkalmából pedig sajtószemináriumot tartottak a médiaszabadságról szóló európai jogszabályról. A beszélgetésen szó esett politikai alapon kinevezett médiahatóságokról és bírókról, kibertámadásokról és illegális lehallgatásokról – egyszóval szinte mindenről, ami a magyar média szabadságára is súlyos veszélyt jelent.
Az EUrologus több, egymástól független forrástól is úgy értesült, hogy az Európai Parlament négy frakciója kezdeményezi Várhelyi Olivér magyar uniós biztos felmentését Ursula von der Leyennél, az Európai Bizottság elnökénél. De csak abban az esetben, ha Várhelyi nem mond le önként…
Hiába vannak az Európai Uniónak eszközei a jogállamiság betartásához, ha nem elég bátor ahhoz, hogy használja azokat – véli Gwendoline Delbos-Corfield, az Európai Parlament magyarországi jelentéstevője, aki a Budapest Forum konferenciára érkezett Magyarországra. A jogállamiságról szóló panelbeszélgetésen is felszólaló francia zöldpárti politikus szerint az Európai Parlament összes nagy frakciójában rendkívül rossz visszhangja lesz, ha felszabadítják a Magyarországnak járó pénzeket, és ez akár még Ursula von der Leyen bizottsági elnök újraválasztására is hatással lehet.